Na spotkaniu z Dyrektorem Gabinetu Prezydenta Patrykiem Pawełczakiem rozmawialiśmy o najbliższej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 oraz o docelowych, trwałych rozwiązaniach w przyszłych edycjach budżetów obywatelskich, podziale na rejony, limitach oraz kwotach, możliwości dalszych podziałów rodzajowych (na przykładzie „Zielonego Budzetu”). Szczególną uwagę zwracaliśmy na:
• brak możliwości skutecznej weryfikacji głosujących w związku z rozstrzygnięciem Wojewody o braku podstaw do podawania numeru PESEL podczas głosowania, co umożliwiając nadużycia wpłynęło na utrudnienia w weryfikacji poprawności oddanych głosów. Wymagało to stworzenia przez ekspertów z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo –Sieciowego algorytmów by było możliwe sprawne przeprowadzenie weryfikacji oddanych głosów,
• wymuszony tym samym rozstrzygnięciem Wojewody brak dopuszczenia do głosowania projektów, których realizacja ze względu na czynności przygotowawcze może wykraczać poza okres 1 roku budżetowego.
Rozwiązania, szczegółowo omówione przez Dyrektora, zawarte w propozycji zasad Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 dotyczące weryfikacji głosujących za pomocą kodów SMS czy dopuszczenie na etapie opiniowania do głosowania projektów, których realizacja może wykraczać poza 1 rok budżetowy powinny wyeliminować najczęściej zgłaszane uwagi do obecnej edycji. Z zadowoleniem przyjęliśmy informację o podwyższeniu z 21 do 22 milionów puli Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022.