Menu Zamknij

Najdrożej w Polsce?

Od paru dni trwa kampania ZTM Poznań „Poznań wśród najtańszych”. Budzi spore kontrowersje. Niestety rzeczywistość pokazuje, że gdy mowa o biletach sieciowych, które są podstawowym narzędziem do zachęcania ludzi na przesiadkę do transportu publicznego, Poznań zajmuje niechlubne pierwsze miejsce pod kątem najwyższej ceny-mamy najdroższe sieciówki w Polsce. 🙁
Mapka pokazuje najtańsze możliwe do zakupu bilety 30-dniowe przez osoby rozliczające podatek PIT w każdym z tych miast. Daje to im dostęp do tańszych taryf. Postaraliśmy się być bardzo dokładni, żeby porównanie było jak najbardziej rzetelne. Pokazujemy cenę oraz zakres usług. W każdym z 6 miast bilety obejmują autobusy i tramwaje, w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie również pociągi osobowe, a w samej Warszawie dodatkowo metro. W każdym z miast obowiązują w granicach administracyjnych (I strefa), w Warszawie taryfa jest tak korzystna, że obejmuje również drugą strefę (cały obszar aglomeracji warszawskiej). Są też ciekawostki taryfowe, które pokazują, że w innych miastach jest o wiele taniej.
Dla przykładu Kraków ma szerszy wachlarz biletów okresowych, w tym tzw. liniówki, dostępne za 54 zł. Gdańsk oferuje bilety miesięczne „robocze” obejmujące okres od poniedziałku do piątku za 90 zł (w cenie autobusy, tramwaje i pociągi). Najbardziej pozazdrościć można mieszkańcom stolicy-Bilet Warszawiaka za 98 zł na autobusy, tramwaje, metro i pociągi w całej aglomeracji.
W kontekście tych faktów kampania „Poznań wśród najtańszych” jest co najmniej wątpliwa. Od dawna postulujemy zmianę niekorzystnych taryf komunikacji miejskiej w zakresie biletów okresowych. Obecna cena zniechęca i obok pandemii odpowiada za spadki sprzedaży biletów. Naszym celem jest zmiana tej złej sytuacji.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com