Menu Zamknij

Zjazd samorządowców w Tarnowie Podgórnym

Wraz z 300 osobami z całej Polski wzięliśmy udział w spotkaniu niezależnych samorządowców, które miało miejsce w sobotę, 18 września 2021 r. w podpoznańskiej gminie Tarnowo Podgórne. Tym samym postanowiliśmy włączyć się w prace Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej jako Stowarzyszenie Wspólny Poznań, będąc w tym momencie jedną z 21 organizacji ją tworzących. Spodobała nam się idea federacji zrzeszającej ludzi, którzy chcą pracować dla dobra swoich małych ojczyzn:
– wspólnie szukać rozwiązań problemów,
– wzmacniać lokalną demokrację,
– proponować reformowanie państwa „od dołu”, z poziomu, którego bardzo często nie widzą i nie rozumieją politycy partyjni.

W ostatnich latach polaryzacja sceny politycznej (PO – PiS) doprowadziła nie tylko do swoistej wojny „polsko-polskiej”, która dzieli Polki i Polaków na dosłownie „wrogie plemiona”, ale wytworzyła również szereg problemów coraz bardziej odczuwalnych przez mieszkańców miast i gmin. Samorządy mają coraz więcej zadań, otrzymując jednocześnie coraz mniej pieniędzy z budżetu państwa. Stwarza to zagrożenie dla codziennego zaspokajania potrzeb mieszkańców, którzy przecież ten budżet państwa utrzymują z płaconych podatków!

Wszyscy zgromadzeni na zjeździe zauważamy postępującą centralizację państwa, która jest pomysłem wprost z czasów komuny. Sprowadza się do sytuacji, w której wszystko będzie ponownie centralnie sterowane z Warszawy, poprzez decyzje politycznych kacyków, którzy albo skierują jakieś „dotacje” finansowe do gminy/ miasta, albo stwierdzą, że w ramach „ukarania” danego samorządu lub wspomożenia „swoich” w innym regionie, tych środków nie przekażą. Taki ustrój w Polsce już był (socjalizm) i nic dobrego na dłuższą metę nam nie przyniósł…

Konieczna jest reforma finansów publicznych, która powinna objąć wprowadzenie zasady rocznej waloryzacji dochodów budżetów samorządowych z podatku PIT opartej o wskaźnik wzrostu płac. Skoro państwo zleca samorządom realizację zadań, musi przekazać im odpowiednie środki. Tak się niestety nie dzieje od lat, czego przykładem jest sytuacja panująca w oświacie. Dlatego potrzebne jest ustalenie stałych nakładów na subwencję oświatową na poziomie 3% PKB.

Cieszymy się na współpracę z samorządowcami pochodzącymi z różnych jednostek: zarówno małych gmin, średnich miast jak i tych dużych, z którymi mieliśmy okazję spotkać się w Tarnowie Podgórnym. Jesteśmy otwarci na dyskusję i szukanie rozwiązań. To konieczne, by budować Polskę przyjazną obywatelkom i obywatelom na każdym szczeblu.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com